5 sposobów na olejowanie włosów w domu

Olejowanie coraz częściej wchodzi do arsenału wykonywanych w domu zabiegów na włosy. Tego typu czynności pielęgnacyjne pozwalają w znacznym stopniu odżywić i odbudować włosy oraz przywrócić im naturalne piękno i blask. Oto kilka sprawdzonych sposobów na olejowanie włosów.

Korzyści z olejowania włosów

Oleje roślinne to jedne z najcenniejszych substancji mających pozytywny wpływ włosy. Ich oddziaływanie jest wielostronne: tworzą na włosach lipidową warstwę ochronną zabezpieczającą przed czynnikami zewnętrznymi, dostarczają cennych składników odżywczych, wygładzają je i nabłyszczają. Ponadto nawilżają włosy, uelastyczniają i regenerują powstałe w nich ubytki. Oleje pomagają też pozbyć się uporczywych mankamentów, takich jak: łupież, przetłuszczanie się, nadmierne wysuszenie, rozdwojone końcówki lub wypadanie włosów. Dla wielu osób olejowanie stanowi skuteczny sposób na odnowę włosów w przypadku ich osłabienia i zniszczenia farbowaniem, rozjaśnianiem, trwałą ondulacją czy stylizacją na gorąco.

Na czym polega olejowanie włosów?

W skrócie olejowanie włosów polega na nałożeniu na włosy i wmasowaniu w skórę głowy dobrej jakości oleju roślinnego. Jednakże receptur na olejowanie włosów jest co najmniej kilkanaście. Aplikacja olejów może odbywać się w różny sposób, na włosy suche lub mokre, przy użyciu dłoni lub innych akcesoriów. Różny może być też czas utrzymywania olejów na włosach, zdarza się obecność w czasie zabiegu dodatkowych preparatów.

Zanim dobierzemy najlepszą metodę dla siebie, warto najpierw zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty do olejowania. Podstawą jest dobór oleju do rodzaju włosów – inny nada się do włosów suchych, inny do włosów z łupieżem, jeszcze inny do skłonnych do wypadania. Co do wyboru samej metody olejowania – wszystko zależy od naszej wygody oraz od stanu włosów. Aby uzyskać pożądane efekty, warto popróbować nieco, by w końcu znaleźć dla siebie optymalny sposób wykonywania zabiegu olejowania.

Sposób 1 – na suche lub wilgotne włosy po myciu

Sposób prosty i niewymagający spędzania przy olejowaniu zbyt dużej ilości czasu. Wystarczy po umyciu i częściowym lub całkowitym wysuszeniu włosów rozetrzeć nieco oleju w dłoniach, po czym nałożyć go na końcówki lub połowę długości włosów, nie spłukiwać. Uwaga – w tej metodzie należy zachować umiar – zbyt duża ilość zaaplikowanego oleju może zanadto obciążyć włosy i sprawić, że będą wyglądały na tłuste lub mokre.

Sposób 2 – na suche lub wilgotne włosy przed myciem

Metoda ta polega na pełnym pokryciu całej powierzchni włosów olejkiem, wraz z masażem skóry głowy. Wylewamy odpowiednią ilość oleju na dłonie, po czym dokładnie wmasowujemy we wszystkie pasma – od nasady, po końce. Następnie robimy z włosów warkocz lub kok, nakładamy ręcznik lub turban kąpielowy i trzymamy odpowiednią ilość czasu – godzinę lub dłużej, możemy też odczekać całą noc. Następnie spłukujemy włosy, myjemy łagodnym szamponem. W tej metodzie, aplikację dłońmi możemy zastąpić rozpyleniem oleju za pomocą butelki z atomizerem.

Sposób 3 – olejowanie poprzez zanurzanie włosów w mieszaninie wody i oleju

Do zastosowania tej metody potrzebować będziemy plastikowej miski, oleju i wody. Wlewamy odpowiednią ilość ciepłej lub letniej wody do miski, tak aby swobodnie móc zanurzyć włosy. Następnie uzupełniamy wodę olejem – około 2–3 łyżek powinno wystarczyć. Całość mieszamy, moczymy włosy, czekamy chwilę, aż substancje aktywne przenikną do wnętrza włosów. Osuszamy włosy ręcznikiem, czekamy wybraną ilość czasu (od godziny, do kilku godzin), myjemy włosy łagodnym szamponem.

Sposób 4 – olejowanie z zastosowaniem odżywki lub maski

Aby uzyskać zwielokrotnione efekty odżywcze, nawilżające i odbudowujące, do zabiegu olejowania możemy wykorzystać również maski do włosów i odżywki (bez silikonów). Włosy zwilżamy wodą, następnie nakładamy odżywkę lub maskę, a dopiero potem olej. Mieszankę trzymamy przez około godzinę, po czym spłukujemy i myjemy włosy łagodnym szamponem.

Sposób 5 – olejowanie z użyciem kompleksu aktywnych substancji

Jedną z metod olejowania przynoszących najlepsze efekty jest wykonanie mieszaniny wody, olejów roślinnych oraz maski lub odżywki. Możemy też dodać półprodukty kosmetyczne zawierające w składzie proteiny, cenne wyciągi z roślin leczniczych, witaminy i inne aktywne substancje. Mieszankę sporządzamy w butelce z atomizerem, po czym rozpylamy na całą długość włosów. Uważajmy jednak na właściwą konsystencję – duża ilość olejów lub odżywek i masek może sprawić, że mikstura będzie zbyt ciężka i trudno ją będzie rozprowadzić na włosach. Generalnie wody powinno być nieco więcej niż pozostałych składników.