Fryzjer na etacie zarabia w Polsce około 6 400 zł brutto miesięcznie – to mediana, czyli połowa pracowników dostaje mniej, połowa więcej. Dolna ćwiartka zatrzymuje się na 5 360 zł brutto, górna sięga 8 740 zł i wyżej. Na ryczałcie lub własnym salonie zarobki mogą być wyższe, ale zależą już od liczby klientów, lokalizacji i kosztów prowadzenia działalności – i te różnice wyjaśniamy w kolejnych sekcjach.
Zarobki fryzjera na etacie – mediana, kwartyle i co z nich wynika
Połowa fryzjerów pracujących na etacie zarabia powyżej 6 430 zł brutto miesięcznie, połowa poniżej tej kwoty. Na rękę oznacza to około 4 713 zł netto.
Dolna ćwiartka zatrzymuje się na 5 360 zł brutto – tyle dostają fryzjerzy z mniejszym doświadczeniem, pracujący w mniejszych miastach lub w salonach bez systemu premii od obrotu. Górna ćwiartka sięga 8 740 zł brutto i wyżej – tu trafiają specjaliści z dużym stażem, pracujący w prestiżowych salonach w dużych miastach albo z premią uzależnioną od liczby obsłużonych klientów.
Różnica między dolnym a górnym kwartylem wynosi ponad 3 300 zł brutto miesięcznie. Sama mediana niewiele mówi o tym, ile zarobi konkretna osoba – liczy się to, po której stronie przedziału się znajdzie. Fryzjer w Warszawie z pięcioletnim stażem i specjalizacją w koloryzacji plasuje się bliżej górnej granicy; świeżo po kursie i w małym mieście – bliżej dolnej.
Fryzjer początkujący kontra doświadczony – ile zarabia asystent, czeladnik i mistrz
Wynagrodzenie fryzjera rośnie wyraźnie z każdym etapem kariery – od okolic płacy minimalnej na starcie, przez środek przedziału po zdaniu egzaminu czeladniczego, aż po górną ćwiartkę dla mistrzów i wąskich specjalistów.
Asystent i czeladnik – pierwsze lata pracy
Asystent fryzjera – osoba w trakcie kursu lub tuż po nim, bez tytułu czeladnika – zazwyczaj zaczyna od najniższego krajowego wynagrodzenia lub niewiele powyżej. W 2026 roku oznacza to okolice 4 300–4 800 zł brutto miesięcznie, często z premią zależną od liczby obsłużonych klientów.
Po zdaniu egzaminu czeladniczego zarobki wchodzą w pobliże dolnej ćwiartki rynkowej, czyli okolic 5 300–5 700 zł brutto. Czeladnik samodzielnie obsługuje klientów, co przekłada się na realny wkład w obrót salonu i daje podstawę do negocjacji stawki.
Mistrz fryzjerski i specjalista – koloryzacja, przedłużanie, stylizacja
Tytuł mistrza fryzjerskiego i kilka lat praktyki przesuwają wynagrodzenie powyżej mediany – w okolice 7 000–8 700 zł brutto na etacie w salonie o ugruntowanej pozycji. To już górna połowa rozkładu.
Specjalizacja podnosi zarobki niezależnie od tytułu. Fryzjer skoncentrowany wyłącznie na koloryzacji, przedłużaniu lub stylizacji ślubnej może ustalać wyższe stawki za usługę i obsługiwać klientów z dłuższym rachunkiem. W praktyce tacy specjaliści trafiają w okolice górnej ćwiartki – powyżej 8 740 zł brutto – szczególnie gdy pracują prowizyjnie lub częściowo na własny rachunek.
Zarobki fryzjera na samozatrudnieniu i ryczałcie vs. umowa o pracę
Przejście na samozatrudnienie daje fryzjerowi wyższy przychód brutto, ale wymaga samodzielnego pokrycia składek ZUS i podatku – realny zysk netto zależy od liczby klientów i formy opodatkowania, nie od zmiany formy zatrudnienia.
Co daje ryczałt i B2B w porównaniu z etatem
Fryzjer na etacie dostaje wynagrodzenie niezależnie od liczby obsłużonych klientów – bezpieczeństwo kosztuje jednak część potencjalnego zarobku. Pracodawca zatrzymuje marżę na każdej usłudze, a pracownik dostaje ustalony procent lub stałą kwotę z premią.
Na ryczałcie ewidencjonowanym (8,5% od przychodu do progu, 12,5% powyżej) fryzjer rozlicza całe wpływy z usług, bez odliczania kosztów. To opłacalna forma, gdy koszty prowadzenia działalności są niskie – wynajem stanowiska, narzędzia, kosmetyki. Składki ZUS – ok. 1 600–1 800 zł miesięcznie w 2026 roku – pozostają stałym obciążeniem niezależnie od przychodu.
B2B (działalność gospodarcza z podatkiem liniowym 19%) ma sens przy wyższych przychodach, gdy można odliczać realne koszty. Dla większości fryzjerów na samodzielnym stanowisku ryczałt jest prostszy i tańszy w obsłudze.
Przykładowe scenariusze miesięcznego przychodu
Fryzjer wynajmujący stanowisko w salonie za 1 500–2 000 zł miesięcznie, obsługujący 80–100 klientów przy średnim rachunku 80 zł, generuje przychód rzędu 6 400–8 000 zł. Po odjęciu czynszu, ZUS i materiałów zostaje 3 500–5 000 zł netto – porównywalnie z medianą etatową, ale bez urlopu płatnego i chorobowego.
Przy 120–150 klientach miesięcznie i wyższym średnim rachunku (koloryzacja, przedłużanie) przychód przekracza 10 000–12 000 zł. W tym scenariuszu samozatrudnienie wyraźnie wyprzedza etat – nawet po wszystkich kosztach stałych zostaje więcej niż górna ćwiartka rynku pracowniczego.
Słaba strona samozatrudnienia ujawnia się w przestojach – urlop, choroba, sezon ogórkowy oznaczają bezpośredni spadek dochodu, a ZUS trzeba płacić bez względu na przychód.
Zarobki fryzjera zależą od miasta i województwa
Fryzjer w dużym mieście zarabia przeciętnie kilkanaście procent więcej niż ten sam specjalista w małej miejscowości – różnica wynika z wyższych cen usług, większej konkurencji o wykwalifikowanych pracowników i siły nabywczej klientów.
Warszawa, Wrocław i Kraków są na szczycie tego rozkładu. W tych miastach mediana etatowa zbliża się do górnej ćwiartki krajowej, czyli okolice 8 000–8 700 zł brutto miesięcznie dla doświadczonego fryzjera w renomowanym salonie. Ceny usług są tam wystarczająco wysokie, żeby salon mógł utrzymać wyższe stawki bez utraty klienteli.
W miastach średniej wielkości – Rzeszów, Białystok, Kielce – wynagrodzenia mieszczą się bliżej mediany krajowej lub tuż poniżej niej: 5 800–6 400 zł brutto. Koszty życia są tam niższe, ale niższe są też ceny usług, więc marża salonu na każdym kliencie jest węższa.
Najmniej zarabiają fryzjerzy w małych miejscowościach i na terenach z wysokim bezrobociem – tu wynagrodzenia często nie wychodzą ponad dolną ćwiartkę, czyli 5 360 zł brutto lub mniej. Salon obsługuje stałą, ograniczoną bazę klientów i nie ma możliwości podniesienia cen bez ryzyka ich utraty.
Na samozatrudnieniu efekt lokalizacji jest jeszcze silniejszy. Fryzjer wynajmujący stanowisko w Warszawie może ustawiać ceny 30–50% wyższe niż kolega w powiecie, przy zbliżonych kosztach materiałów – ale wyższy jest też czynsz za stanowisko.
Własny salon fryzjerski – realne przychody i koszty prowadzenia działalności
Właściciel salonu zarabia więcej niż pracownik etatowy, ale dopiero po pokryciu kosztów stałych – które w przypadku samodzielnego lokalu potrafią pochłonąć połowę przychodu, zanim właściciel zobaczy złotówkę dla siebie.
Wynajem lokalu to największa pozycja: w dużym mieście 3 000–6 000 zł miesięcznie za 30–50 m², w mniejszym 1 500–3 000 zł. Do tego dochodzi wyposażenie amortyzowane w czasie, ZUS właściciela (ok. 1 600–1 800 zł), materiały fryzjerskie (10–15% przychodu), księgowość i ubezpieczenie – łącznie koszty stałe i zmienne sięgają 8 000–14 000 zł miesięcznie w salonie z jednym fotelem i jednym pracownikiem.
Przy takim obciążeniu próg rentowności dla salonu dwuosobowego w średnim mieście zaczyna się od 18 000–22 000 zł miesięcznego przychodu. Salon obsługujący 150–200 klientów miesięcznie przy średnim rachunku 120 zł generuje 18 000–24 000 zł – właściciel zostaje z 4 000–8 000 zł netto po wszystkich kosztach, podatku i ZUS.
Większy salon z kilkoma stanowiskami skaluje ten wynik, ale proporcjonalnie rosną koszty pracownicze – wynagrodzenia fryzjerów, składki pracodawcy, narzut administracyjny. Właściciel przestaje wtedy pracować przy fotelu i staje się głównie menedżerem, co wymaga innych kompetencji niż samo fryzjerstwo.
Dodatkowe przychody ze sprzedaży produktów do włosów mogą dołożyć 500–2 000 zł miesięcznie, ale marże detaliczne na kosmetykach są niskie bez umów dystrybucyjnych. Szkolenia i pokazy – jeśli właściciel ma ugruntowaną markę osobistą – to bardziej realistyczna droga do podniesienia dochodów powyżej poziomu samego salonu.
