Pielęgnacja włosów latem – o tym musisz pamiętać

Lato jest dość trudną porą roku dla naszych włosów, które są w tym czasie narażone na działanie całego szeregu czynników zewnętrznych. Jak o nie zadbać aby były piękne, lśniące i pełne blasku? Jak uchronić je przed negatywnym działaniem silnego słońca, słonej wody czy chloru znajdującego się niemal w każdym basenie? Jedno jest pewne – musimy zacząć działać od już!

Zasada pierwsza – kapelusz na głowę!

Brzmi znajomo? Zapewne. Wszędzie słyszymy o tym jak ważne jest nakrycie głowy latem. Niestety bardzo często bagatelizujemy tę wskazówkę. Kapelusz czy chusta, a nawet zwykła męska baseball’ówka będą znakomitym rozwiązaniem. I to nie tylko na plaży. Pamiętaj, że promienie słoneczne są szkodliwe również w mieście!

Jak ryba w wodzie

Morskie fale unoszą Twoje ciało, kołysząc je łagodnie… Pływasz w basenie i czujesz się niezwykle zrelaksowana… Już sobie to wyobrażasz? Jeśli tak to zobacz gdzie w tym momencie znajdują się Twoje włosy. W wodzie? Ano właśnie. Woda w morzu czy w basenie potrafi wyrządzić naszym włosom naprawdę duże szkody. Pewnym jest, że nie uchronimy ich w 100% przed tym negatywnym działaniem soli i chloru, jednak możemy podjąć wszelkie próby aby zminimalizować skutki działania tych czynników. W tym celu użyj w sporej ilości odżywki do włosów bez spłukiwania, maski, masła shea bądź oleju kokosowego. Specyfiki te z pewnością wspomogą nasze włosy podczas kontaktu ze słoną i chlorowaną wodą. Warto również wiedzieć, że podczas kąpieli morskiej czy też w basenie włosy warto upiąć w koczek na czubku głowy, co zapewni mniejszą ich styczność z niszczącymi czynnikami znajdującymi się w wodzie kąpielowej. Bardzo istotne jest również to, abyśmy po każdej takiej kąpieli spłukały włosy. Tylko ta czynność pozwoli nam mieć niemal 100% pewności, że sól i chlor nie wyrządziły szkody naszym włosom.

Filtr UV dla dobra naszych włosów

Firmy kosmetyczne niedawno zaczęły produkować specyfiki z filtrem UV przeznaczone specjalnie do ochrony włosów. W tym momencie praktycznie każda marka posiada linię kosmetyków poświęconą właśnie temu zagadnieniu. W praktyce są to zazwyczaj spraye czy mgiełki oczywiście bez spłukiwania. Część producentów zapewnia również, że kosmetyki używane podczas standardowego mycia włosów, szczególnie serie przeznaczone do pielęgnacji włosów farbowanych, zapewniają nam ochronę przez promieniowaniem. Najlepiej jest użyć szamponu oraz odżywki o takich właściwościach, a następnie dodatkowo użyć mgiełki z filtrem UV.

Mycie włosów latem

Latem nasze włosy przetłuszczają się zdecydowanie częściej niż w czasie panowania innych pór roku. Myjemy je i suszymy je średnio dwa razy częściej. Sporo? Oczywiście, że tak. Dlatego latem warto pomyśleć nad zmianą kosmetyków do pielęgnacji włosów. Powinny być one przede wszystkim lekkie i delikatne.

Suszenie włosów latem

Umyjesz włosy, nałożyć odżywkę, spłuczesz to wszystko i…. jesteś gotowa do wyjścia z domu? Jest to błąd, który nagminnie powtarza większość z nas. Czy wiesz, że suszenie włosów suszarką będzie miało zdecydowanie lepszy wpływ na nasze włosy niż suszenie ich na słońcu? To drugie rozwiązanie sprawi, że nasze włosy momentalnie staną się przesuszone. Oczywiście najlepiej pozostawić włosy aby same wyschły, oczywiście pozostając w pomieszczeniu bądź na dworzu ale w miejscu zacienionym, ale kluczowym słowem dla większości z nas jest tutaj „czas”, którego po prostu nie mamy. Lepiej zatem sięgnąć po suszarkę do włosów, używając wcześniej mgiełki ochronnej.

Fryzura najlepsza na lato

Specjaliści w dziedzinie fryzjerstwa jak jeden mąż krzyknęliby w tym temacie – zwiąż włosy! Dlaczego? Bowiem im mniejszą ich powierzchnię narażamy na destrukcyjne działanie promieni słonecznych, tym lepiej. Czyli… witajcie koczki, końskie ogony i warkocze. A co jeżeli nasze włosy są krótkie i nie możemy ich związać? Najlepszym rozwiązaniem będzie nakrycie głowy, o czym pisaliśmy już na samym początku. A jeżeli wiesz, że nie będziesz przebywać na słońcu specjalnie długo, nie zapomnij użyć chociażby mgiełki z filtrem UV.