Skuteczne sposoby na suche włosy

Suche, do tego często zniszczone włosy, są zmorą wielu kobiet. W większości przypadków tego rodzaju kłopoty to rezultat niewłaściwej pielęgnacji, niekiedy jednak posiadanie suchych włosów wynika z wrodzonych predyspozycji.

Przyczyny suchości włosów

Zdrowe włosy posiadają w swoim składzie około 10% wody, która w naturalnych warunkach gwarantuje odpowiedni poziom wilgotności. Funkcję ochronną pełni wydzielina gruczołów łojowych otaczająca każdy włos i niedopuszczająca do jego nadmiernego wysuszenia. Jeśli sebum jest rozprowadzane nierównomiernie czy w niedostatecznej ilości, woda ucieka z wnętrza, włosy tracą połysk, stają się łamliwe, a końcówki ulegają rozdwojeniu. Dość często zdarza się, że z nadmierną suchością mamy do czynienia w przypadku włosów kręconych, wtedy bowiem trudniej o równomierne rozprowadzanie naturalnego sebum.

Z pewnością ogromny wpływ na stan naszych włosów ma sposób ich pielęgnacji. Zbyt częste i intensywne szczotkowanie, ciasno nawijane wałki, suszenie na lokówce, prostowanie, a nawet tarcie ręcznikiem, może spowodować uszkodzenia mechaniczne skutkujące naruszeniem struktury włosa, a w konsekwencji niedostatecznym jego nawilżeniem. Z kolei częste rozjaśnianie, koloryzacja, trwała, nieodpowiednie kosmetyki zawierające silne detergenty, a także czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenie powietrza, klimatyzacja, chlorowana woda, mogą spowodować nie tylko wysuszenie, ale i zniszczenie włosów.

Jak pielęgnować suche włosy?

Z suchymi włosami trzeba obchodzić się bardzo delikatnie. Nie należy myć ich zbyt często, gdyż każde mycie redukuje poziom sebum. Do mycia powinno się używać niezbyt ciepłej wody, a płukać należy w chłodnej, gdyż takowa ułatwia zamykanie łusek włosa. Nie należy trzeć ręcznikiem, raczej delikatnie osuszyć lub po prostu owinąć. Do rozczesywania wykorzystywać niezbyt gęstą szczotkę z naturalnego włosia albo rzadki grzebień i generalnie zrezygnować ze zbyt częstego szczotkowania. Najbardziej pożądane byłoby suszenie po myciu w sposób naturalny, bez używania nawiewu, jeśli jednak jest to konieczne, nie należy stosować strumienia gorącego powietrza.

Podobnie rygorystycznych zasad trzeba przestrzegać, jeśli chodzi o stylizację i inne tego typu zabiegi. Najlepiej byłoby zrezygnować z prostownic czy lokówek, modelowania, farbowania, nie mówiąc o trwałej ondulacji, przynajmniej na jakiś czas. Suche włosy wymagają natomiast intensywnych zabiegów nawilżających i odżywiających, bez wątpienia bardziej niż inne ich rodzaje. Warto też chronić je przed skrajnymi warunkami pogodowymi, wiatrem, mrozem, palącym słońcem. W przypadku włosów długich nie powinno się spać z rozpuszczonymi, gdyż w ten sposób łatwo możemy spowodować uszkodzenia struktury włosa i rozchylanie się łusek, a w rezultacie jego wysychanie.

Profesjonalne kosmetyki i domowe sposoby

Niezmiernie istotną rolę w pielęgnacji suchych włosów odgrywają właściwie dobrane kosmetyki. Szampony, odżywki i maseczki powinny zawierać witaminy i składniki odżywcze (olejki, keratyna) oraz dobrze nawilżać. Warto postawić na produkty wysokiej jakości, aby zapewnić włosom wysoki poziom nawilżenia i regenerację. Pamiętajmy również, że na stan naszych włosów ogromny wpływ ma sposób odżywiania. Dieta uboga w witaminy, minerały, czy na przykład siarkę znacznie pogarsza kondycję włosów.

Oprócz specjalnych kosmetyków można sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby, aplikując włosom odżywcze i nawilżające maseczki. Jest ich co najmniej kilka, a najbardziej tradycyjna i zarazem niezaprzeczalnie skuteczna to połączenie żółtka, oleju rycynowego i soku z cytryny. Taką utartą miksturę kładzie się na głowę na pół godziny przed każdym myciem głowy. Odmianę tej maseczki stanowi połączenie żółtka, majonezu i paru kropel octu winnego. Olej rycynowy można też pomieszać z żółtkiem oraz ampułką witaminy A i witaminy E.

Bardzo dobrze skórę i włosy nawilża pełnotłuste mleko, wystarczy nałożyć je na umyte włosy na 20 minut, a następnie spłukać chłodną wodą. Jeszcze inna propozycja to wzmacniająca włosy mieszanka piwa z żółtkiem lub też nawilżająca z paru kropel olejku rycynowego i olejku z kiełków pszenicy. Miód, olej, sok z cytryny, żółtko, ale także nafta kosmetyczna, mleko, majonez, banany, awokado, siemię lniane, aloes, płatki owsiane, to składniki, z których możemy tworzyć rozmaite, korzystne dla kondycji włosów maseczki nawilżające i odżywcze.